Σάββατο 12 Ιουνίου 2010

Η Εθνική Ελλάδος απογοήτευσε

Μια χαρά περιμέναμε για να γελάσει το χείλι μας, αλλά μια ακόμα απογοήτευση μας περίμενε. Η Εθνική έμοιαζε (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) εκτος τόπου και χρόνου. Τελικά ηττήθηκε με παιδαριώδη λάθη της άμυνας με 2-0 από μια μέτρια ομάδα. Η Νότια Κορέα εκτός από το τρέξιμο δεν είχε κάτι άλλο να παρουσιάσει. Ο Ρεχάγκελ φαίνεται ότι έχει ολοκληρώσει το έργο του στην Εθνική και ψυχικά έχει ήδη φύγει. Έφτασε σε ηλικία 71 ετών σε ένα Μουντιάλ και τελειώνει μια πλούσια καριέρα. Φυσικά πάντα θα μείνει στην μνήμη μας ως ο κορυφαίος προπονητής της Εθνικής μας που μας απογείωσε το 2004 στο Euro  της Πορτογαλίας. Οι Έλληνες παίκτες φαίνεται ότι δεν πιστεύουν σε κάποια πρόκριση. Ατού της εθνικής υστέρησαν και η ομάδα έμοιαζε χωρίς αρχή μέση και τέλος. Κάτι πήγε να γίνει για ένα δεκάλεπτο στο β ημίχρονο, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Το γκολ δεν ηρθε και το ερώτημα θα παραμείνει για τα υπόλοιπα δύο ματς: θα βάλουμε τουλάχιστον ένα γκολ σε Μουντιάλ;; Διότι δεν πρέπει να ελπίζουμε σε κάτι άλλο εκτός απ' αυτό, μετά και τον αγώνα που είδαμε της Αργεντινής με την Νιγηρία. Οι δύο αυτές ομάδες είναι σαφώς καλύτερες και από μας και από την Νότια Κορέα. Συνεπώς θα θεωρηθεί επιτυχία έστω και η επίτευξη ενός γκολ.... Αυτό πρέπει να είναι πλέον το ζητούμενο. Ο βαθμός είναι ο επόμενος στόχος... Μέχρι εκεί...Καλή επιστροφή στην ομάδα και καλή συνέχεια για τους επόμενους στόχους....